Rajski owoc  JABŁKO

Rajski owoc JABŁKO

Jabłka to w Polsce najczęściej wybierany przez konsumentów owoc. Przeciętnie Polak zjada ich 13 kg rocznie! Nasz kraj jest największym producentem jabłek w Europie oraz wiodącym eksporterem. Przekłada się na ich wysoką lokalną dostępność, dlatego od wielu lat zajmują wysokie miejsce w owocowym rankingu popularności.

Jabłko, oprócz cennych wartości odżywczych, prezentuje także bogatą symbolikę. Kojarzone jest z władzą, sporami, odkryciami w dziedzinie fizyki, historiami biblijnymi i wielkimi korporacjami współczesnego świata. Jabłko to owoc znany od wieków, a na jego hodowlę składa się wiedza zbierana przez pokolenia. Jest to bardzo znacząca gałąź rolnictwa nie tylko polskiego, ale światowego, gdzie znanych jest ponad 7500 odmian! Właściwe znaczenie hodowlane ma około 100 odmian, a w Polsce uprawia się ich około 60.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian. Kilka najpopularniejszych, to: Ligol (słodkie, chrupiące, lekko kwaskowaty), Lobo (słodko-winne, kruche, soczyste), Gloster (zwarte, wyraziste), Gala (soczyste, słodkie, chrupiące), Golden Delicious (kruche, słodko-winne), Antonówka (soczyste, kruche, kwaskowate, dobre na przetwory), Cortland (soczyste, słodkie, kruche) i Alwa (słodko-kwaśne, orzeźwiające).

Sezon na jabłka, w zależności od odmiany, zaczyna się w drugiej połowie lipca. Dzięki coraz nowocześniejszym i bardziej udoskonalonym możliwościom przechowalniczym możemy cieszyć się nienagannym owocem nawet do przyszłorocznych zbiorów. Cenne wartości jabłek można zamykać też w słoikach. Musy, przeciery i soki warto wykorzystywać w czasie ograniczonego dostępu do świeżych owoców.

Jabłko prezentuje cenne wartości od skórki aż po gniazdo nasienne:

-Zawiera duże ilości witaminy C, która w największej ilości gromadzi się tuż pod skórką, dlatego najlepiej zjadać ten owoc w postaci nieobranej i na surowo, gdyż jest to witamina wrażliwa na działanie temperatury.

-Skórka jabłka zawiera krzem i wapń, które wpływają między innymi na stan skóry, włosów i paznokci.

- Zawiera witaminę A oraz wapń i magnez.

- Błonnik i pektyny mają znaczenie dla prawidłowej perystaltyki jelit oraz uczucia sytości, dlatego warto po jabłka sięgać w przypadku zaparć oraz przy redukcji masy ciała (co więcej jest produktem niskoenergetycznym – 52 kcal/100g). Wpływają na stan mikroflory jelitowej.

- Mimo wysokiej zawartości cukrów prostych w jabłku, taka ilość błonnika sprawia, że indeks glikemiczny owocu jest niski (29-44).

- Błonnik wykazuje korzystne działanie na poziom cholesterolu LDL we krwi oraz stabilizację poziomu glikemii

- Potas wspiera układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i pomaga regulować ciśnienie krwi.

- Polifenole działają przeciwnowotworowo, kardioprotekcyjniy i przeciwzapalnie, wpływają na zmiatanie wolnych rodników. Mogą zapobiegać rozwojowi astmy i reakcji alergicznych.

- Regularne jedzenie jabłek obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Jabłko wpisuje się w duch zero waste - można je zjadać praktycznie w całości, zostawiając tylko ogonek! Jeśli jednak zostawiamy skórkę i ogryzek, warto je ponownie wykorzystać do zrobienia octu jabłkowego lub kompotu, a same skórki można też upiec na chipsy.

Owoc ten nie bez powodu jest ściśle kojarzony ze zdrowiem. W Polsce jabłkami możemy się cieszyć przez większą część roku, warto więc włączyć je do codziennego menu. W YEM mamy dla Was różne odmiany jabłek z zaufanych, ekologicznych sadów. Są pyszne! Przyjdź i spróbuj ?

 

1.  Bae S. H.: Diets for constipation. Pediatric gastroenterology, hepatology and butrition 2014;17(4):203-208

2.  Boyer J., Liu R. H.: Apple phytochemicals and their health benefits. Nutritional Journal 2004;3(1):5

3.    GUS 2019, Produkcja upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 roku

4. Hyson D. A.: A comprehensive review of apples and apple components and their relationship to human health. Advances in nutrition 2011;2(5):408-420

5.   Koutsos A., Tuohy K. M., Lovegrove J. A.: Apples and cardiovascular health—is the gut microbiota a core consideration? Nutrients 2015;7(6):3959-3998

6.   Muraki I., Imamura F., Manson J. E., Hu F. B., Willett W. C., van Dam R. M., Sun, Q.: Fruit consumption and risk of type 2 diabetes: results from three prospective longitudinal cohort studies. Bmj 2013;347:f5001

Tags: jabłko

Leave a Reply